Blog o hotelach i noclegach

Na tej stronie znajdziesz wszystko o hotelach i noclegach z całego świata

Biuro rachunkowe o zmianie prawa pracy

Wrzesień 8th, 2015
Biuro rachunkowe o zmianie prawa pracy

Przyszły rok przyniesie sporą ilość zmian jeżeli chodzi o prawo pracy. Spora ilość przedsiębiorców będzie musiało zderzyć się z zupełnie nową rzeczywistością. Czy planowane zmiany okażą się dobre dla ludzi pracujących, czy może przyczynią się do powrotu szarej strefy? Razem z portalem Biura rachunkowe Warmia postaramy się przeanalizować dostępne informacje i znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Pierwszą zmianą będzie wprowadzanie stawki minimalne dla umów-zlecenie. Bieżąco wynagrodzenie takich umów nie jest w żaden sposób unormowane. Ten element bardzo często nadmiernie używany przez pracodawców. Według rządu taka praktyka odpowiada za złą sytuacje na rynku pracy. Nowe przepisy miają zmusić do refleksji, w której przyszły szef będzie musiał przemyśleć, czy warto oferować umowę-zlecnie czy może umowę o pracę.

Problematyczne jest to, że razem z wprowadzeniem płacy minimalne w przypadku umowy zlecenie wzrośnie też płaca minimalna umowy o pracę. Ten wzrost najbardziej odczują pracodawcy, którzy mogą być zmuszeni do redukcji zatrudnienia. Sytuacja ta jest o tyle niebezpieczna bo może doprowadzić do powrotu szarej strefy. Chodzi tu o półlegalne lub nielegalne zatrudnianie ludzi w celu unikania kosztów zatrudnienia. To może przełożyć się na skok statystycznego bezrobocia, które w efekcie będzie się brzydko prezentować we wszelkiego rodzaju badaniach opinii publicznej.

Ustawodawcy wyliczyli konkretny zysk jaki wpłynie po wejściu przepisów w życie. Interesujące jest to czy w szacunkach uwzględnili niechęć przedsiębiorców do nowych zmian i w konsekwencji redukcje etatów. Czas pokaże. Zapowiadane zmiany rodzą kolejne pytania, na które trudno w tym momencie odpowiedzieć. Być może zamiast kroku w przód gospodarka wykonana dwa kroki w tył.

O komentarz poprosiliśmy panią Martę Zakrzewską tworzącą portal Biura Rachunkowe Warmia: „Szara strefa to rzeczywiste zagrożenie, które powinno być brane pod uwagę bowiem naprawa tej sytuacji może być ciężka. Do wejścia ustawy w życie zostało mnie niż pół roku warto ten czas przeznaczyć na dialog w tej sprawie.”


Ocena: 4/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 3 (ostatnio: 28.06.2017 03:41:58)
  • yahoo: 1 (ostatnio: 30.08.2016 21:29:41)

Podlinkuj wpis:

Blog o hotelach i noclegach

Na tej stronie znajdziesz wszystko o hotelach i noclegach z całego świata